Aktuality

Co je to Hop-on Facility?

Hop-on facility je jedna z (opakovaných) výzev programu Horizon Europe, jejímž cílem je vyrovnat úroveň V&V v EU umožněním přistoupení subjektů z méně výkonných zemí EU (a asociovaných zemí) do již běžících excelentních projektů financovaných z Horizon Europe.

Umožňuje integraci jednoho nového účastníka z „rozšiřující země“ (widening country) do běžícího projektu v Pilíři 2 nebo EIC Pathfinder schématu a doplnění jeho relevantní úlohy nebo pracovního balíčku (WP) do toho projektu úhradou nákladů spojených s jeho přistoupením a novými aktivitami. S přistoupením musí souhlasit všichni původní členové konsorcia. Zejména podporovány budou projekty zaměřené na přechod k zelené a digitální ekonomice (viz https://www.ila.cz/dotacni-prilezitosti/Hop-On-Facility-HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-07-01__s39x311.html).

Žádost do této výzvy podává koordinátor již existujícího konsorcia řešícího některý z vybraných projektů vždy právě pro jednoho zájemce o přistoupení z „rozšiřující země“. Seznam těchto zemí zahrnuje:

  • z členských zemí EU: Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Chorvatsko, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko;
  • z asociovaných zemí: Albánii, Arménii, Bosnu a Hercegovinu, Černou horu, Faerské ostrovy, Gruzii, Kosovo, Moldávii, Maroko, Severní Makedonii, Srbsko, Tunisko, Turecko a Ukrajinu;
  • z tzv. „vzdálených regionů: Guadeloupe, Francouzskou Guayanu, Martinik, Reunion, Mayotte Saint-Martin, Azorské ostrovy, Madeiru a Kanárské ostrovy.

Projekty, ke kterým se lze připojit, jsou vedeny na zvláštním seznamu, který se čas od času aktualizuje (přehled projektů viz List of funded projects under Horizon Europe pillar 2 and the kEIC Pathfinder (europa.eu)). V současné době zahrnuje celkem 53 položek zahrnujících řadu témat. Nejvíce je jich z oblasti biomedicíny a farmacie (včetně boje s covidem) (23 projektů), nepřekvapivě druhé místo zaujímá ochrana přírody a boj proti klimatické změně (12 projektů), dále jsou zastoupeny fyzika a materiálové vědy (7 projektů), computing (včetně kvantového) a chemie a nanomateriály (obě po 4 projektech) a seznam uzavírá energetika (3 projekty).

V minulém kole, které mělo uzávěrku 30.4.2022, bylo podáno celkem sedm žádostí, v současné době probíhá jejich vyhodnocování. To dává v průměru necelé 3 mil. EUR na jednu žádost; zdá se tedy, že pravděpodobnost úspěchu je – na Horizon Europe nezvykle – vysoká. To poskytuje dobrou motivaci pro české subjekty pokusit se „naskočit do rozjetého autobusu“ v příštím kole, které má uzávěrku 10. 11. 2022.

Přihlášení k odběru ILA newsletteru



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Otázky? Jsme tu pro vás. Ozvěte se.