Aktuality

Finanční zdroje pro výzkum v oblasti obrany a bezpečnosti

V minulé aktualitě (Výzkum, vývoj, a inovace pro válečný konflikt: jak se promítne současná složitá geopolitická situace do financování obrany a bezpečnosti v ČR? | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz)) jsme obecně hovořili budoucnosti o financování obranného a bezpečnostního výzkumu. Zde přinášíme přehled základních informačních zdrojů a programů tohoto financování, které jsou dostupné již dnes:

  • Hub for EU Defence Innovation Established within EDA (HEDI) je platforma pro spolupráci mezi členskými státy působící v synergii s dalšími aktivitami EU a NATO v oblasti obrany a bezpečnosti. Je provozován European Defence Agency (EDA). Vlastními finančními zdroji nedisponuje, ale vyplatí se ho sledovat, protože umožňuje filtrovat výběr z 26 základních zdrojů EU, kde lze čerpat dotace pro D&S.
  • European Defence Fund (EDF) je fond EU na podporu spolupráce v oblasti obrany. Výzvy - širokospektrální i specializované - se vypisují pravidelně každý rok před létem, v současné době (od 20.6.2024) je otevřeno 40 výzev s deadline 5.11.2024.
  • DIANA - Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic je organizace zřízená NATO za účelem nalezení a urychlení inovační kapacity dvojího užití v celé Alianci. Nejedná se pouze o dotační program, ale o vstup do akceleračního programu, podpořeného dotacemi. Každý rok cca v červnu se otevírá 5 – 6 výzev s deadline koncem srpna.V současné době nejsou otevřené žádné výzvy, ale lze je očekávat v první polovině 2025.
  • Horizon Europe – Klastr 3 – Civilní bezpečnost pro společnost. Tento klastr se zaměřuje na zlepšení bezpečnosti a odolnosti společnosti proti přírodním hrozbám i hrozbám způsobeným člověkem. Výzvy jsou obvykle vyhlašovány jednou ročně, s termíny uzávěrky v druhé polovině roku. V současné době (od 27.6.2024) jsou otevřené dvě výzvy deadline 20.11.2024.
  • PRODEF, program TA ČR zaměřený na podporu obranného průmyslu. Jeho 1. veřejná soutěž je oznámena na listopad/prosinec 2024. Objem alokovaných finančních prostředků není v této chvíli jasný. TA ČR a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) však již sbírají předběžné přihlášky, jeví se, že z výzvy bude možné i kofinancování projektů podávaných do EDF.
  • Science for Peace and Security (SPS) je grantový program NATO pro podporu využití výsledků VaV v oblasti obrany a bezpečnosti.V současné době není otevřená žádná výzva, lze však předpokládat vyhlášení výzev v první polovině příštího roku.
  • NATO Innovation Fund (NIF) je multinárodní suverénní venture kapitálový fond na podporu deep-tech and early start-upů v oblasti D&S. Žádosti o investice se podávají standardním postupem oslovením fondu jako u každého jiného VC. Fond se rozbíhá od roku 2023 a v roce 2025 by již měl normálně fungovat.
  • Programy na podporu bezpečnostního výzkumu MV ČR jsou v současné době 4: OP SEC (2023-2029), SecPro (2022-2027), SECTECH (2021-2026) a IMPAKT 1 (2019-2025), ale  v poslední době se v nich neplánují prakticky žádné výzvy.

Pro  subjekty zabývající se výzkumem a vývojem v oblasti obrany a bezpečnosti se vyplatí tyto zdroje sledovat. ILA jim věnuje setrvalou pozornost a sleduje je pro své klienty. V případě zájmu o tuto službu a případně navazující spolupráci nás kontaktujte na Kontakt | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz). Sledujte dále naši stránku na LinkedIn Aktuality | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz).

Přihlášení k odběru ILA newsletteru



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Otázky? Jsme tu pro vás. Ozvěte se.