Dalo se to čekat: nastupující ekonomická krize si začíná vybírat svou daň i na financování výzkumu a inovací. V posledních dnech se v Bruselu rozhořela bitva o alokaci zdrojů pro program Horizon Europe na rok 2023.
Evropská komise navrhla redukci původně plánovaného rozpočtu (na tento rok) 12,3 mld. EUR o 663 mil. EUR. Tato redukce by znamenala – kromě jiného – krácení rozpočtu ERC o 122 mil. EUR, programu Marie Skłodowska-Curie Actions o 33 mil. EUR a podpory výzkumných infrastruktur o 27 mil. EUR. Současně navrhla realokovat všechny peníze zbylé v tomto programu v minulých letech, jejichž využití se předpokládalo opět v tomto programu, na nový program Chips Act, který má přispět k redukci fatálního zaostávání Evropy ve výrobě špičkových mikročipů.
Jak se dalo čekat, návrh Komise vyvolal silně negativní odezvu nejen v akademickém světě a asociacích, které ho reprezentují, ale i v Evropském parlamentu, který požaduje revizi těchto návrhů. Další jednání v dané věci mezi EK a EP bude 12.10.2022. I když však nakonec - jako vždycky v EU – se uplácá nějaký kompromis, je to jasný signál, že jde do tuhého! Horizon Europe je vlajková loď EU financování výzkumu a inovací, takže obdobné redukce lze velmi brzy očekávat i v dalších programech financovaných z rozpočtu EK. A to ekonomická krize teprve začíná!
Evropští akademici a jejich ideologičtí reprezentanti v EP bojují marný boj. Komise nedělá nic jiného, než že reaguje (slabě a pozdě) na vývoj ekonomické a politické situace ve světě. Tvářit se, že pomýlená politika EU posledních desetiletí ve vztahu k Rusku, deindustrializace Evropy pod heslem Green Dealu a šílené tištění peněz centrálními bankami se někoho nedotkne, je strkání hlavy do písku. Nastal čas platit účty a svět již nikdy nebude takový, jako byl před rokem 2020. Místo marného boje o zachování minulosti by evropská akademická obec udělala patrně lépe, kdyby se postavila problémům tváří v tvář a pokusila se přispět k jejich konstruktivnímu řešení – i za cenu toho, že se některé programy zastaví a někteří méně produktivní vědci budou mít pocit, že jsou pošlapávány jejich akademické svobody.
Tato nová situace je výzvou i pro české subjekty aktivní v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Přinese zostřenou konkurenci a ještě větší tlak na excelenci. Každá krize má své vítěze a své poražené. Ty VŠ, VÚ a inovační firmy, které budou na novou situaci reagovat včas, budou vítězi.