Aktuality

Příležitosti přinášené Horizon Europe

V současné situaci nadějného očekávání na první výzvy operačních programů nového programovacích období ESIF trochu zanikají příležitosti přinášené komunitárními programy administrovanými přímo agenturami z Bruselu.

Přitom tyto programy běží již plnou parou; v celkem 36 komunitárních programech je k dnešnímu dni otevřeno celkem 678 výzev a dalších 154 je připravováno. Pro inovační subjekty je samozřejmě nejdůležitější program Horizon Europe, kde je k dnešnímu dni otevřeno 190 výzev a dalších 93 je připravováno.

Statistika ukazuje, že VO a VŠ využívajících tyto zdroje by v ČR mohlo být mnohem více než tomu v současné době je! Je pravdou, že pravděpodobnost získání dotace z komunitárních programů je zpravidla výrazně nižší než u programů administrovaných domácími řídícími orgány, na druhé straně jejich administrace je zpravidla výrazně jednodušší.

Řada potenciálních žadatelů má často obavu z kapacitní a organizační zátěže přinášené přípravou projektů, zpracováním žádostí o dotaci a administrací projektu v případě získání dotace. Tyto obavy jsou navíc umocněny problémy s kofinancováním projektů a nejistotou, zda po pracném zpracování žádosti se dotace opravdu získá. Nejedná o malé problémy, ale jsou to problémy řešitelné! K jejich řešení je však nutno přistoupit systémově a odpovědět si na následující otázky:

  1. Jsme připraveni přistoupit ke strategickému využívání dostupných dotačních zdrojů?
  2. Pokud ANO, s jakými cíli? Ve kterých oblastech? Na jaké typy projektů?
  3. Jsme připraveni upravit procesy v naší organizaci tak, aby toto využití bylo efektivní?

Na základě (pozitivních) odpovědí na ně je pak možno přistoupit ke strukturovanému sledování dostupných dotačních příležitostí, formulaci vhodných projektů, psaní projektových žádostí a následné realizaci dotovaných projektů.

Pokud Vám připadá tento přístup příliš ambiciózní a náročný, naše poradenská společnost ILA (www.ila.cz), specializovaná na dotační poradenství pro VO a VŠ, se nabízí jakožto profesionální průvodce, který Vás provede nejen procesem hledání odpovědí na výše uvedené otázky, ale poskytne Vám i veškerou potřebnou podporu při následné formulaci projektů, psaní projektových žádostí, vyjednávání s poskytovatelem dotace při případných úpravách projektu a přípravě právního aktu a návazně pak i při administraci a reportingu projektu při jeho realizaci.

Přihlášení k odběru ILA newsletteruOchrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Otázky? Jsme tu pro vás. Ozvěte se.