Aktuality

Co je to TRL?

Ve výzvách programu Horizon Europe, zejména v grantech Evropské inovační rady (EIC), se často objevuje zkratka „TRL“. I když na akademických pracovištích je již poměrně zažitá, inovátorům a manažerům MSP nemusí být známá. Pro ty, kteří si nejsou jisti jejím významem, ji v této aktualitě stručně vysvětlíme.

TRL = „technology readiness level“ („úroveň technologické připravenosti“) je index charakterizující připravenost technologie na aplikační (zpravidla komerční) využití. Pohybuje se v celých číslech v rozmezí 1 – 9, nejnižší hodnota znamená technologii ve velmi ranném stadiu vývoje, tj. ještě daleko od tržního využití, zatímco nejvyšší hodnota znamená prověřenou technologii schopnou masového tržního nasazení. Její jednotlivé stupně mají následující definici (viz Wikipedie):

TRL = 1

pozorovány základní principy

TRL = 2

formulován technologický koncept

TRL = 3

experimentální ověření použitelnosti myšlenky

TRL = 4

technologie ověřena v laboratoři

TRL = 5

technologie ověřena v relevantním prostředí (v případě klíčových umožňujících technologií ověřena v průmyslově relevantním prostředí)

TRL = 6

technologie demonstrována v relevantním prostředí (v případě klíčových umožňujících technologií demonstrována v průmyslově relevantním prostředí)

TRL = 7

ukázka prototypu systému v provozním prostředí

TRL = 8

systém je hotový a kvalifikovaný

TRL = 9

skutečný systém prověřený v provozním prostředí (konkurenceschopná výroba v případě klíčových umožňujících technologií; nebo v kosmu)

Klasifikace TRL byla původně vyvinuta americkou NASA a posléze adoptována a vyprecizována Evropskou unií pro účely charakteristiky financování různých stádií procesu výzkumu a vývoje poznatků a technologií při jejich cestě na komerční trhy (tabulka uvedená výše představuje „EU verzi“, původní verze NASA byla mírně odlišná). I když pro využití pro řízení inovačních procesů v MSP není zcela optimální (odráží skutečně pouze stupeň vývoje technologie, nikoliv však její přijetí budoucími klienty, což vyplývá z historie jejího vzniku ve velké organizaci, která se díky státnímu financování nemusela o získávání klientů starat), její využití je již tak zavedeno a vžito v aparátu EK a jejích agentur, že je nutné tuto klasifikaci akceptovat a osvojit si ji.

Přihlášení k odběru ILA newsletteruOchrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Otázky? Jsme tu pro vás. Ozvěte se.